LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Psikologët: Këto 5 zakone na rrisin ankthin dhe nervozizmin

22 Nëntor 2023, 16:15, Sociale CNA
Psikologët: Këto 5 zakone na rrisin ankthin dhe nervozizmin
Foto ilustruese

Nervozizmi dhe ankthi janë ndjenja shumë të zakonshme, por shumica prej nesh do të donim që të mos i përjetonim, ose të paktën të mos i përjetonim aq shpesh. Ankthi mund të lidhet me predispozicion gjenetik, trauma psikologjike nga fëmijëria ose kiminë e trurit, por a keni menduar ndonjëherë se disa zakone e përkeqësojnë atë?

Nëse nuk flini mjaftueshëm ose jetoni një jetë të rrëmujshme nëse e filloni ditën me sasi të mëdha sheqeri, ka të ngjarë të ndjeni efektet negative. 

Zakonet janë të dobishme nëse janë të llojit të duhur. Truri ynë bën veprime të përsëritura si ndezja e kompjuterit, larja e dhëmbëve, në mënyrë që të fokusohemi në situata të reja që kërkojnë vendime, kreativitet dhe zgjidhje.

Më poshtë janë pesë zakone që i ndjekim pothuajse të gjithë dhe që na bëjnë më nervozë seç duhet të jemi.

Zvarritja

Një situatë që nuk e dimë nëse nis me stres apo e shkakton. Sido që të jetë, zvarritja nënkupton shtyrjen e detyrave për një kohë tjetër për shkak të stresit dhe presionit , gjë që do të rrisë më tej stresin. Ndalimi i kësaj sjelljeje në çdo kohë është i dobishëm. 

Shmangia e situatave

Ngjashëm me zvarritjen është shmangia . Psikologët thonë se një nga sjelljet kryesore që intensifikon ankthin është as të mos provosh diçka apo ta shmangësh atë.

Rrëmujë

Kërkimet shkencore vazhdojnë të lidhin hapësirat e rrëmujshme, me shumë objekte, me ankthin, nervozizmin dhe depresionin .

Zakonet e të ushqyerit

Ata thonë se zorra jonë është truri ynë i dytë, dhe nëse mendoni se sa herë ju dhemb stomaku kur jeni të stresuar, atëherë nuk do ta bëni gabim shkencën.

Mendimet negative

Ndoshta zakoni më i vështirë për t'u luftuar. Ne të gjithë kemi një zë të brendshëm që shërben si një koment i vazhdueshëm i përvojave tona nga momenti në moment. Kur këto mesazhe janë pesimiste dhe negative, atëherë po, ato do të kontribuojnë në ankth./ CNA

Lajmet e fundit nga