LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Reshje bore, ngricë dhe rrebeshe shiu/ Si parashikohet moti për javën e ardhshme

26 Nëntor 2023, 19:15, Sociale CNA
Reshje bore, ngricë dhe rrebeshe shiu/ Si parashikohet moti për
Foto ilustruese

Masat ajrore polare dhe frontet e ftohta të njëpasnjëshëm që tashmë kanë përfshirë territorin tonë do të na shoqërojnë në pjesën më të madhe të kohës edhe gjatë kësaj jave.

Ditën e Hënë do të kemi mot të qëndrueshëm dhe të kthjellët, me temperatura të ulëta në vlerat minimale.

Ditën e Martë dhe të Mërkurë do të kemi mot të paqëndrueshëm me reshje shiu me intensitet mesatar e lokalisht të lartë. Reshjet do të jenë në formën e rrebesheve të shpejta dhe stuhive. Bora do të jetë prezente në veri, verilindje dhe juglindje kryesisht me intensitet deri mesatar në zonën e Bajram Currit, Kukësit, Peshkopisë dhe Korçës.

Era do të fryjë nga kuadrati i veriut 2-9m/s, hera-herës në bregdet dhe lugina fiton shpejtësi 13-25m/s duke u bërë problematike. Sipas Shërbimit Meteorlogjik Ushtarak, valëzimi në dete do të jetë i forcës 2-5ballë.

Ditën e Enjte dhe të Premte moti parashikohet me alternime të herëpasherëshme vranësirash të cilat do të pasohen me reshje shiu me intensitet ulët.

Vlen të theksohet prezenca e ngricave të forta përgjatë akseve rrugore në relievet malore, si dhe mjegull e mjegullinë për shkak të reshjeve të shiut e të borës./ CNA

Reshje bore, ngricë dhe rrebeshe shiu/ Si parashikohet moti për

Lajmet e fundit nga