LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjermania “thith” emigrantët/ Ja kur përfitojnë shqiptarët nga ligji i ri i emigracionit

26 Nëntor 2023, 19:31, Sociale CNA

Gjermania “thith” emigrantët/ Ja kur përfitojnë

Ligji i ri për emigracionin e bën Gjermaninë destinacionin kyç për punëtorët e kualifikuar dhe lehtëson procedurat për shqiptarët.

Ata që dëshirojnë të emigrojnë në Gjermani do të mund të përfitojnë lehtësira nga 1 qeshori. Kjo pasi faza e tretë e ndryshimeve në ligjin për emigracionin hyn në fuqi pikërisht në këtë datë.

Juristi Rafael Todhe shpjegoi në një dalje televizivemë shumë detaje. Ai tha se nga ligji i ri nuk përfitojnë personat që nuk kanë një zanat.

“Nuk përfitojnë, por ligji nga 1 qershori 2024 jep dyfishimin e personave që aplikonin me ligjin e vjetër të Ballkanit Perëndimor, pra nga 25 mijë në 50 mijë. Gjermania e interesuar për të marrë forcë punëtore”, u shpreh juristi.

Todhe tha se personat e kualifikuar mund të marrin familjarë, por theksoi se duhen plotësuar disa kushte.

“Për herë të parë personave të kualifikuar u jepet e drejta për të marrë prindin, por ende nuk është përcaktuar se në cilën fazë të ligjit. Po nuk është e thjeshtë sepse duhet të gjejë banesë. Bashkimi familjar kërkon kushte dhe nuk është e thjeshtë që të vijë brenda 1 apo 2-3 muajve. Por ka edhe nga ata që e kanë arritur. Vështirësia më e madhe është banesa, se në Gjermani duhen 3 rrogat e para dhe vërteton që ka të ardhura për të marrë shtëpi”, theksoi ai./ CNA

Lajmet e fundit nga