LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Droga "Frankenstein" 300 herë më e fuqishme se heroina/ E lidhur me dhjetëra vdekje

11 Dhjetor 2023, 17:14, Sociale CNA
Droga "Frankenstein" 300 herë më e fuqishme se heroina/ E
Foto ilustruese

Nitazenes, që besohet se janë kontrabanduar nga kriminelët në MB nga Kina , janë droga të prodhuara nga njeriu që imitojnë efektet e opioideve si heroina.

Ato përzihen me barna të tjera për të krijuar rezultate shumë më të forta dhe shpesh fatale.

Përveç përdorimit të heroinës, ato po përzihen edhe në kokainë dhe  ilaçe kundër ankthit, si  Xanax , që mund të blihen lehtësisht në internet.

Kjo do të thotë se njerëzit nuk e dinë gjithmonë se po konsumojnë substanca, të cilat mund të jenë deri në 300 herë më të forta se heroina dhe fentanili, që është një vrasës kryesor në SHBA.

Fuqia e nitazeneve është e madhe dhe njihen si droga "Frankenstein".

Ministrat tani po bëjnë thirrje që nitazenet të bëhen një drogë e klasit A , si kokaina, ekstazia dhe heroina./ CNA

Lajmet e fundit nga