LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Reshje shiu në formën e shtrëngatave/ Si parashikohet të jetë moti për ditën e sotme

14 Dhjetor 2023, 07:07, Sociale CNA
Reshje shiu në formën e shtrëngatave/ Si parashikohet të
Foto ilustruese

Ditën e enjte vendi ynë do të jetë në ndikim të masave ajrore të paqëndrueshme. Moti parashikohet të jetë kryesisht i vranët.

Reshje shiu që në orët e para të 24-orëshit, fillimisht në veriperëndim e gradualisht do të shtrihen edhe në pjesën tjetër. Reshjet pritet  të jenë me intensitet mesatar e lokalisht deri të lartë. Hera-herës reshje shiu në formën e shtrëngatave, shoqëruar me shkarkesa elektrike.

Në zonën e Alpeve dhe verilindje në lartësinë mbi 700 metra dhe në juglindje në lartësinë mbi 800 metra në orët e pasdites dhe të mbrëmjes reshje bore me intensitet të ulët.

Era do të jetë nga kuadrati i jugut me shpjetësi mesatare deri në 8 m/sek, e cila përgjatë vijës bregdetare dhe në momentin e zhvillimit të vranësirave fiton shpejtësi deri në 12 m/sek. 

Valëzimi në dete pritet të jetë i forcës 2-4 ballë. 

Temperaturat parashikohen: në zonat malore 5 deri 12°C, në zonat e ulëta 10 deri 17°C, në zonat bregdetare 13 deri 18°C./ CNA

Lajmet e fundit nga