LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA, jep dritën jeshile/ Miraton ndalimin e “TikTok”-ut nga zyrtarët

1 Mars 2023, 17:52, Tech CNA
Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA, jep dritën jeshile/ Miraton
Foto ilustruese

Komiteti i Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve i dha dritën jeshile projektligjit të presidentit të SHBA, Joe Biden për të ndaluar rrjetin social “TikTok” për punonjësit federalë.

Ligjvënësit miratuan ndalimin e aplikacionit, i cili përdoret nga mbi 100 milionë amerikanë, ndonëse demokratët e kundërshtuan projektligjin.

Shtëpia e Bardhë u ka dhënë agjencive federale të SHBA-së 30 ditë kohë për të fshirë aplikacionin nga të gjitha pajisjet celulare.

Më shumë se dy të tretat e adoleshentëve amerikanë përdorin “TikTok”, i cili është në pronësi të ByteDance, një kompani kineze që e zhvendosi selinë e saj në Singapor në vitin 2020.

Media sociale është vënë në shënjestër nga kritikët që thonë se qeveria kineze mund të ketë qasje në të dhënat e përdoruesve si materialet që ata kanë shfletuar apo në vendodhjen e tyre.

Nga ana tjetër, Kina deklaron se ndalimet e përdorimit të rrjetit social dëshmojnë pasiguritë e vetë Uashingtonit dhe përbëjnë abuzim të pushtetit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga