LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Kanadaja ndalon "TikTok"-un në pajisjet qeveritare

1 Mars 2023, 08:26, Tech CNA
Kanadaja ndalon "TikTok"-un në pajisjet qeveritare
Foto ilustruese

Kanadaja do të ndalojë aplikacionin video "TikTok" nga të gjitha pajisjet e lëshuara nga qeveria duke filluar nga e marta.

Vendimi pason një rishikim nga shefi i informacionit të Kanadasë dhe aplikacioni "paraqet një nivel të papranueshëm rreziku për privatësinë dhe sigurinë", tha një zëdhënës i qeverisë në një deklaratë.

Një zëdhënës i "TikTok" tha se kompania ishte e zhgënjyer nga vendimi. Ai vjen vetëm disa ditë pasi Komisioni Europian njoftoi një ndalim të ngjashëm.

Shqetësimet e sigurisë

Kryeministri Justin Trudeau tha se kishte mjaft shqetësime për sigurinë rreth aplikacionit për të kërkuar ndryshimin.

"Ky mund të jetë hapi i parë, ky mund të jetë hapi i vetëm që duhet të bëjmë," tha ai të hënën në një konferencë shtypi pranë Torontos.

"TikTok" është kritikuar për përdorimin e informacionit personal dhe lidhjet me qeverinë kineze.

Punonjësve federalë amerikanë iu ndalua përdorimi i "TikTok"-ut në fund të vitit të kaluar dhe të hënën Shtëpia e Bardhë u dha agjencive qeveritare 30 ditë për të pastruar aplikacionin nga sistemet e tyre.

Një numër universitetesh amerikane e kanë ndaluar përdorimin e aplikacionit në rrjetet e tyre. Ndalime më të gjera publike janë zbatuar në Indi dhe disa vende të tjera aziatike.

Kompania këmbëngul që zyrtarët e qeverisë kineze nuk kanë akses në të dhënat e përdoruesve dhe se një version kinez i aplikacionit është i ndarë nga ai i përdorur në pjesën tjetër të botës. Por vitin e kaluar, kompania pranoi se disa stafe në Kinë mund të kenë akses në të dhënat e përdoruesve europianë.

Ndalimi për punonjësit e Komisionit Europian do të hyjë në fuqi më 15 mars.

Rregullatorët kanadezë të privatësisë po hetojnë gjithashtu "TikTok"-un mbi shqetësimet në lidhje me të dhënat e përdoruesit, veçanërisht nëse kompania merr pëlqim "të vlefshëm dhe kuptimplotë" nga përdoruesit kur mbledh informacione personale.

Rreth një e katërta e të rriturve kanadezë përdorin aplikacionin, sipas një sondazhi të fundit nga studiuesit në Laboratorin e Mediave Sociale në Universitetin Metropolitan të Torontos.

Në një deklaratë, Mona Fortier, presidentja e Bordit të Thesarit të Kanadasë, tha se qeveria "është e përkushtuar të mbajë të sigurt informacionin e qeverisë". Aplikacioni do të hiqet nga telefonat e lëshuar nga qeveria këtë javë dhe pajisjet e tjera dhe do të bllokohet nga shkarkimet në të ardhmen.

"Në një pajisje celulare, metodat e mbledhjes së të dhënave të 'TikTok' ofrojnë qasje të konsiderueshme në përmbajtjen e telefonit," tha zonja Fortier. "Ndërsa rreziqet e përdorimit të këtij aplikacioni janë të qarta, ne nuk kemi asnjë provë në këtë pikë që informacioni i qeverisë është komprometuar."

Bordi i Thesarit, i cili mbikëqyr operacionet e qeverisë federale, përfshin zyrtarin kryesor të informacionit të vendit.

Në një deklaratë, një zëdhënës i kompanisë tha se ndalimi i pajisjeve të lëshuara nga qeveria ndodhi "pa përmendur ndonjë shqetësim specifik sigurie në lidhje me "TikTok"-un ose pa na kontaktuar për të diskutuar ndonjë shqetësim përpara marrjes së këtij vendimi.

Lajmet e fundit nga