LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Superliga Europiane/ Ceferin shpërthen keq: Po i hapin varrin futbollit, janë grabitqarë

8 Shkurt 2024, 16:44, Sport CNA
Superliga Europiane/ Ceferin shpërthen keq: Po i hapin varrin futbollit,

Presidenti i UEFA-s, Aleksander Ceferin foli për disa nga çështjet delikate që kanë përfshirë institucionin e tij, në Kongresin që u mbajt në Paris.

Ceferin ishte i ashpër për një nga temat më të diskutuara të kohëve të fundit që është krijimi i Superligës Europiane.

Ai tha se ata që po mundohen të krijojnë Superligën, janë ata që po i hapin varrin futbollit dhe thjeshtë janë grabitqarë.

“Futbolli është një nga gjërat e pakta ku Europa është lider. Ne duhet të jemi krenarë që ky sukses po bazohet në një model, në solidaritet, në promovime dhe rënie. Ne duhet ta mbrojmë këtë model nga ata që përpiqen ta shkelin atë. Ata paraqiten si shpëtimtari i futbollit, por në realitet janë grabitqarë.

Ata po i hapin varrin futbollit. Uniteti është e vetmja gjë që mund të na shpëtojë. Fatkeqësisht duket sa ke vetëm një ligj të vlefshëm në BE dhe është ai i tregut. Jo të gjithmë mund të blejnë futboll”, është shprehur Aleksander Ceferin.

Lajmet e fundit nga