LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ceferin merr vendimin, kërkon mandatin e katërt në UEFA

8 Shkurt 2024, 13:44, Sport CNA

Ceferin merr vendimin, kërkon mandatin e katërt në UEFA

Aleksander Ceferin do të kërkojë mandatin e katërt në krye të UEFA-s.

Slloveni ka propozuar amendamentin ku kërkohet përjashtimi i rregullit, që një person nuk mund të ketë më shumë se tri mandate si president i UEFA-s.

Ceferin e ka marrë vendimin dhe kërkon që të kandidojë për mandatin e katërt, ndonëse kjo lëvizje ka krijuar polemika të shumta.

Federata e Futbollit në Angli i ka dalë kundër dhe nuk do ta votojë amendamentin në Kongresin e Parisit, që do të mbahet ditën e premte.

55-vjeçari mori drejtimin e UEFA-s tri vitet e fundit të mandatit të Michel Platini (2016-2019). Në 2019 ai u zgjodh për herë të parë në postin, të cilin do ta mbajë deri më 2027-ën. Ceferin kërkon që të ndryshojë rregulloren dhe të jetë në krye të UEFA-s deri në 2031-in.

Lajmet e fundit nga