LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndryshon Champions-i, ja si do të jetë formati i ri

8 Shkurt 2024, 13:46, Sport CNA

Ndryshon Champions-i, ja si do të jetë formati i ri

Pas vitit 2024 të tria veprimtaritë e Kupave të Evropës për klube do të ndryshojnë formatin.

36 skuadra, me një renditje të vetme, sikur të ishte një megakampionat. Kjo është filozofia e Champions-it të ri. Një turne në të cilin situata mund të jetë në ekuilibër deri në ditën e fundit, duke shmangur humbjen e interesit të raundeve të fundit. E me eliminimin e drejtpërdrejtë do të vijë pjesa më e bukur. Pra, 36 ekipe, të ndara në 4 grupe me 9 skuadra, në bazë të renditjes së klubeve në UEFA, do të luajnë 8 ndeshje në çdo grup.

Nuk ka ndeshje kthimi, por 8 kundërshtarë të drejtpërdrejtë të vendosur nga shorti i hedhur në gusht në Monte Karlo. Pas ndeshjeve në grupe, 8 më të mirat në renditje shkojnë direkt në raundin e 16-shes. Skuadrat nga vendi i 9-të në të 16-të përballen në "play off" me ato nga vendi 17-24. 8 fituesit e "play off"-it arrijnë 8 të parat e grupeve. 8 humbësit nga këto ndeshje eliminohen njësoj si ata nga vendi 25-36.

Një veçori e re do të jetë se kush eliminohet nuk kalon në Kupat e tjera. Deri në finalen e vetme do të luhet me sistem vajtje-ardhje e nuk do të ketë short tjetër përveç atij të hedhur në gusht. Minimumi 15 ndeshje për të fituar Ligën e Kampionëve, 17 për ata që kalojnë nga "play off"-i. Sistemi gjithashtu revolucionarizon edhe Ligën e Evropës e Ligën e Konferencave. Gjithçka duket shumë më spektakolare dhe konfliktuale. Nuk ka mbetur shumë për kundërprovën.

Lajmet e fundit nga