LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vendimmarrjet e Qeverisë në fshehtësi/ Rebelohet Meta

28 Shtator 2022, 12:06, Politikë CNA

Vendimmarrjet e Qeverisë në fshehtësi/ Rebelohet Meta

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, në Ditën Ndërkombëtare të së Drejtës për Informim, ka akuzuar qeverinë për mungesën e transparencës dhe llogaridhënies.

Me anë të një postimi në rrjete sociale, Meta shkruan se 28 shtatori, Dita Ndërkombëtare e Të Drejtës për Informim thekson rëndësinë jetike për demokracinë, të së drejtës së qytetarëve për t’u informuar dhe detyrimit të Qeverisë dhe çdo institucioni për të qenë transparent dhe llogaridhënës.

“Për fat të keq, në Shqipëri vendimmarrjet e rëndësishme të Qeverisë, që lidhen me interesin publik merren në fshehtësi dhe errësirë të plotë në funksion të interesave korruptive të saj, ashtu siç ajo bëri me inceneratorët, koncensionet dhe tenderat sekretë. Propaganda autokratike nuk mund të cënojë të drejtën kushtetuese për informim dhe askush nuk mund t’i shpëtojë detyrimit për të qenë transparent dhe llogaridhënës”, shkruan Meta/CNA.al

 

 

 

Lajmet e fundit nga