LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sistemi i drejtësisë/ Bylykbashi bën paralajmërimin e fortë

22 Qershor 2022, 16:19, Politikë CNA
Sistemi i drejtësisë/ Bylykbashi bën paralajmërimin e
Nënkryetari i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi, ka bërë një paralajmërim të fortë, teksa ka folur për Reformën në Drejtësi.

Bylykbashi tha se në sistemin e drejtësisë do të krijohet një gropë, pasi theksoi se ka mungesë gjyqtarësh dhe dosjet duan shumë vite të shqyrtohen.

“Kjo reformë është e arkitektuar keq. Mënyra se si është ndërtuar është keq.

Do ndodhë ajo gropa në sistemin e drejtësisë, se nuk ka gjyqtarë. Që të vijë radha për të shqyrtuar të drejtën tënde duhet të presësh me vite”, u shpreh ai në emisionin “Top Talk”.

Gjithashtu nënkryetari i PD-së ngriti akuzat se strukturat e drejtësisë, duke filluar nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë dhe Këshilli i Lartë Gjyqësor, janë të kapura nga politika.

“KLGJ-ja dhe KLP-ja janë politike. SPAK nuk po bën punën e duhur”, theksoi Bylykbashi./ B.A.- CNA.al

Lajmet e fundit nga