LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama tregon strategjinë/ Si do ta frenojë largimin e të rinjve në Kukës

24 Maj 2023, 20:00, Politikë CNA
Rama tregon strategjinë/ Si do ta frenojë largimin e të rinjve
Kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama ka shpalosur strategjinë e tij për të shfrenuar largimin e të rinjve në Kukës.

Rama tha gjatë një takimi falenderimi se projektin e kodimit do ta shtrijë edhe në qytetin e Kukësit, për të ndalur emigrimin.

Ai pretendon se në këtë mënyrë do të hapen mundësi të reja punësimi të të rinjve për kompani ndërkombëtare në botë.

“Sot në mbledhjen e qeverisë kemi vendosur shtrirjen e programit të teknologjisë së kodimit përtej Tiranës. Do të vijë edhe në Kukës. Qeveria ka bursa që mbulojnë kurset 100% apo 50% për ato familje që nuk mund ti përballojnë. Kjo do të thotë që brenda 6 muajsh një 16 – 17 vjeçar të jetë në gjëndje të punojë kudo në botë pa dalë fare nga Kukësi, me kompjuterin e vet. Janë shumë gjimnazistë që sjellin të ardhura në shtëpi shumë më tepër sesa një emigrant, dhe nuk ka nevojë të lëvizë nga fshat jo më nga qytetit”, theksoi kreu i qeverisë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga