LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Një President i prodhuar mes skandalesh/ Neni 167 i Kushtetutës i lidh duart Begajt për të kandiduar

4 Qershor 2022, 10:35, Politikë CNA

Një President i prodhuar mes skandalesh/ Neni 167 i Kushtetutës i lidh

Kuvendi do të mblidhet sot pasdite për të zgjedhur Presidentin e ri.

Tashmë është mirëkonfirmuar kandidati i prodhuar nga socialistët.

Ai është Bajram Begaj, Shef i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë, një ushtarak në shërbim aktiv.

Por, sipas Kushtetutës, Begaj nuk mund të ngjitet në postin më të lartë të shtetit, sepse neni 167 i Kushtetutës thotë shprehimisht:

“Ushtarakët e shërbimit aktiv nuk mund të zgjidhen ose të emërohen në detyra të tjera shtetërore dhe as të marrin pjesë në parti ose në veprimtari politike.

“Pjesëtarët e Forcave të Armatosura ose personat që kryejnë shërbim alternativ, gëzojnë të gjitha të drejtat dhe liritë kushtetuese përveç rasteve kur ligji parashikon ndryshe”, thuhet në Kushtetutë.

Begaj duhej të ishte liruar paraprakisht nga detyra me dekret të Presidentit Ilir Meta, ndërkohë që një veprim i tillë nuk ka ndodhur./CNA.al

Një President i prodhuar mes skandalesh/ Neni 167 i Kushtetutës i lidh

Lajmet e fundit nga