Bregu ngre alarmin/ “Vendi po zbrazet”

27 Qershor 2022, 21:46, Politikë CNA
Bregu ngre alarmin/ “Vendi po zbrazet”
Sekretarja e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal (RCC), Majlinda Bregu

Sekretarja e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal (RCC), Majlinda Bregu, ka ngritur shqetësimin rreth fenomenit të largimit të shqiptarëve nga vendi.

E ftuar në "Top Story", Bregu theksoi se ekziston rreziku që vendet tona të zbrazen. Pandemia, papunësia dhe lufta në Ukrainë, janë disa nga faktorët që po i detyrojnë njerëzit të gjejnë vetë një zgjidhje që se kanë në vendet e tyre.

Po bashkohemi tek e tek në Europë, dhe ky mund të jetë rreziku tjetër, vendet tona mund të zbrazen. Gjatë pandemisë janë larguar ata që kanë një profesion si mjekët. Ne mund të jemi, më shumë emigrantë se qytetarë. Se edhe tendenca e papunësisë, pandemisë, dhe lufta në Ukrainë, të gjitha i detyrojnë njerëzit të gjejnë zgjidhje që se kanë gjetur në vendin e tyre.

Ka një rënie të lindjeve. Nesër mund të jemi më pak se sot. Më shumë se 64 % e të rinjve duan të ikin.

Në rast se do kishim politikanë si ata që dikur krijuan BE, dhe mbajtën gjallë ata që Europa e ndarë nuk është një kontinent më i fortë si Europa e Bashkuar”, tha Bregu./ CNA.al

Lajmet e fundit nga