“Gjenocidi ndaj shqiptarëve të Çamërisë”/ Belind Këlliçi: Nuk ndërtohet e ardhmja duke mohuar krimet

27 Qershor 2022, 12:26, Politikë CNA
“Gjenocidi ndaj shqiptarëve të Çamërisë”/
Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi, në ditën e përkujtimit të Gjenocidit ndaj shqiptarëve të Çamërisë, ka përcjellë mesazhe të forta.

Në një postim në rrjetet sociale, Këlliçi shkruan se nuk ndërtohet e ardhmja duke mohuar krimet.

Po ashtu ai thekson se plagët do të mbyllen kur Shqipëria dhe Greqia të flasin pa doreza të vërtetat historike.

Në Ditën e Gjenocidit ndaj shqiptarëve të Çamërisë, kujtojmë masakrat masive ndaj popullsisë çame, vëllezërve tanë të prerë në besë nga fqinjët e tyre.

Shteti shqiptar ka qenë gjithnjë inferior në trajtimin e Çështjes Çame. Nuk ndërtohet e ardhmja duke mohuar krimet. Plagët do të mbyllen kur Shqipëria dhe Greqia të flasin pa doreza të vërtetat historike.

Përshëndes të gjithë qytetarët, çamët dhe familjet e tyre me këto vargje monumentale:

Ngrihesh si shqiponjë,

bie si fajkua,

papo shkel mbi truall

si sorkadh mbi thua.

Sikur do të thuash

"Ka barut kjo tokë,

rëndë po ta shkelësh

bën shaka me kokë".-shkruan Belind Këlliçi./CNA.al

“Gjenocidi ndaj shqiptarëve të Çamërisë”/

 

Lajmet e fundit nga