LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Balla “injoron” Kushtetutën/ Begaj nuk ka asnjë pengesë ligjore për të qenë kandidat

4 Qershor 2022, 10:55, Politikë CNA
Balla “injoron” Kushtetutën/ Begaj nuk ka asnjë
Taulant Balla

Bajram Begaj është propozuar nga Edi Rama si kandidati potencial për Presidentin e ri të Repubikës.

Begaj, Shef i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë, një ushtarak në shërbim aktiv, sipas Kushtetutës e ka të ndaluar të marrë poste publike dhe të jetë i përfshirë në parti politike.

Por për Taulant Ballën kjo gjë duket se nuk ka rëndësi. Në mbledhjen e grupit të PS, Balla deklaroi se kandidatura e Bajram Begajt nuk ka asnjë pengesë ligjore, pa marrë parasysh se çfarë parashikon neni 167 i Kushtetutës.

“Kryesia e PS ka marrë vendimin për t'i propozuar grupit parlamentar si më poshtë vijon.

Duke mbajtur në konsideratë pozicionin kushtetues e rolin që i jep kushtetuta Presidentit, cilësitë pa orientim politik, për të propozuar kandidatin me integritetin më të lartë.

Kryesisa i propozon grupit si kandidat për president zotin Bajram Begaj.

Bajram Begaj plotëson kriteret kushtetuese ligjore.

Zoti Begaj nuk ka asnjë pengesë ligjore për të qenë kandidat për President.

Besimin se kjo kandidaturë do të mbështetet edhe nga deputetë të tjerë të Kuvendit”, tha Balla./E.K-CNA.al

 

Lajmet e fundit nga