Arrestimi i drejtuesve të policisë “zgjon” Bashën/ Ish-kreu i PD-së kërkon “kokën” e Veliut

28 Qershor 2022, 10:15, Politikë CNA

Arrestimi i drejtuesve të policisë “zgjon” Bashën/

Arrestimi i drejtuesve të policisë dhe efektivëve të saj, ka bërë që më në fund, pas një “zhdukjeje” të gjatë nga ekranet apo dhe rrjetet sociale, më në fund të zgjohet edhe Lulzim Basha.

Ish-kryetari i PD-së, në një postim në rrjetet sociale, shkruan se kryeministri Rama e ka përdorur policinë për të mbrojtur blerjen e votave.

Më tej, ai kërkon që para drejtësisë të vihet ed  eish-drejtori i Përgjithshëm i Policisë, Ardi Veliu, si dhe prokurori i Elbasanit.

“Çdo shqiptar e ka të qartë edhe më shumë sot se si Rama e ka përdorur policinë për të mbrojtur blerjen e votave. Vendimi i djeshëm tregon se si policia e shtetit u vu në shërbim të bandave me urdhër të Edi Ramës në masakrën zgjedhore të 25 prillit.

Para drejtësisë duhet të vihen urgjentisht edhe ish-drejtori i policisë dhe prokurori i Elbasanit që gënjyen publikisht për të fshehur të vërtetën.

Asnjë ushtar politik i sotëm apo i djeshëm i Suel Çelës nuk mund të manipulojë të vërtetën e kësaj ngjarje, ku policia dhe krimi u bënë bashkë për të blerë vota dhe që fatkeqësisht çoi në viktima.”-shkruan Basha./CNA.al

Lajmet e fundit nga