LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

‘Amnistia fiskale do të bëhet’/ Rama i përgjigjet opozitës: Kush jeni ju të na thoni jo

28 Shtator 2022, 13:24, Politikë CNA
‘Amnistia fiskale do të bëhet’/ Rama i përgjigjet
Kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama është përgjigjur ndaj opozitës për amnistinë fiskale dhe deklaroi me bindje se aministia fiskale do të bëhet.

Në një deklaratë për mediat, Rama tha se opozita nuk është askush të paragjykojë 99% të shqiptarëve për shkak të atij 1% që janë pjesë e trafikut të drogës dhe botës së krimit.

“Ne nuk jemi tërhequr, por diskutojmë dhe dëgjojmë për të sheshuar keqkuptimet. Amnistia fiskale do të bëhet, e përsëris, sepse e kërkojnë shumica e shqiptarëve, e keni parë dhe në këshillimin kombëtar, nëse i keni vënë re të gjitha pikat e këshillimit kombëtar ose kanë hyrë në rrugën e zgjidhjes… Unë mendoj se nëse politikanëve në Shqipëri u është dhënë e drejta të gabojnë më shumë se një herë, nëse kemi një parti që është financuar me para të një vend armik të demokracisë, nëse në atë parti sot kemi në krye defakto një person non-grata për të gjitha të zezat nga SHBA, dhe nëse me radhë mund të marrim të tjerë e të tjera që vazhdojnë të jenë në skenë, atëherë kush jemi ne?!

Me ç’të drejtë t’i privojmë qindra mijëra shqiptarë nga e drejta për të formalizuar të ardhurat e tyre në të zezë në vendet e huaja? Pse? Dhe kush jemi ne që t’i paragjykojmë 99% të shqiptarëve për shkak të 1% që është pjesë e gjithë të këqijave që kanë të bëjnë me krimin e organizuar.

Kush janë ata që na thonë ne se Shqipëria s’mund ta bëjë këtë, se thonë se shqiptarët janë kriminelë? S’u vë faj se janë politikanët tanë që kanë shkatërruar imazhin tonë për të luftuar kundërshtarin këtu me kosto që e paguajnë shqiptarët. Shqipëria ka xha gajdurët e vet si çdo vend, por atë që i bëjnë vetë disa shqiptar nuk ia ka bërë asnjë armik, këtu shtoj dhe ata që marrin përsipër të bëjnë katalizatorin e të vërtetave publike që kontribuojnë për mjegull dhe gënjeshtra”, theksoi kreu i qeverisë./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga