LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“I mëshiroj ata që i bien fyellit në një vrimë”/ Rama rreh gjoksin për konfiskimin e kateve pa leje

28 Shtator 2022, 13:21, Politikë CNA

“I mëshiroj ata që i bien fyellit në një

Kryeministri Edi Rama ka rrahur kraharorin në lidhje me nismën për konfiskimin e ndërtimeve pa leje.

Sipas tij këtë problematikë ishte qeveria që e ngriti, dhe as politika dhe as media.

“Dua të them që jam shumë i keqardhur dhe i mëshiroj të gjithë ata që vazhdojnë dhe i bien fyellit në një vrimë që s’ka asnjë lidhje me thelbin dhe me rezultatin e kësaj nisme.

Duke theksuar, e para këtë problematikë, nuk e ngriti as politika, as media. Fatkeqësisht këtë problematikë nuk e ngriti as drejtësia.

Këtë problematikë e ngritëm ne. Natyrisht e ngritëm për një arsye shumë të thjeshtë sepse asnjë nga ata të cilët ndërtojnë metra katrorë për qëllim fitimi nuk na mban dot lidhur me asgjë.

Kjo masë rrëzon të gjithë mitin e pazareve dhe të gjitha legjendat urbane të fshehjes sime apo tonë prapa kullave apo pallateve.

Po të ishte kështu as ju nuk do kishit marrë vesh gjë dhe drejtësia që duhet të veprojë në nivelin e prokurorive të rretheve do kishte vazhduar të bënte atë që ka bërë.

Arsyeja pse ne kemi dalë në këtë konkluzion dhe jemi futur vetë të ekzekutojmë këtë vendim dhe arsye do i shikoni ditë pas dite, se po dorëzohen subjekte se e kuptojnë që nuk kanë rrugë shpëtimi, është pikërisht kjo.

Atyre që thonë këta i keni vënë vetë, merrini fjalët mbrapsht. Ne kemi bërë një reformë për të pastruar prokurorët e korruptuar”, është shprehur Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga