LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sapuni, nga luks në nevojë

10 Gusht 2022, 08:53, Lifestyle CNA

Sapuni, nga luks në nevojë

Rrallë gjen produkte kaq të përhapura e të dobishme sa sapuni.

Që nga foshnjëria deri në pleqëri, sapuni është pjesë e jetës sonë të përditshme.

Që nga kohët e lashta, kur u prodhua për herë të parë, sapuni është transformuar gradualisht nga një send luksi, në një send të domosdoshëm që e përdorim çdo ditë.

Punishtja e parë e sapunit në Shqipëri është ngritur më 1897 në Shkodër, ku më 1918 e 1927 u ngritën edhe dy fabrika të vogla.

Gjithsej para çlirimit kishte 6 fabrika të vogla si dhe 54 punishte artizanale sapuni, në Korçë, Tiranë, Durrës, Elbasan etj

AQSH publikon sot foto nga ish-fabrikat e vaj-sapunit në vendin tonë./CNA.al

Sapuni, nga luks në nevojë

Lajmet e fundit nga