LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

10-vjeçarja bëhet modelja transgjinore më e vogël në moshë që sfiloi në Javën e Modës në New York

17 Gusht 2022, 10:05, Lifestyle CNA

10-vjeçarja bëhet modelja transgjinore më e vogël në

Një vajzë transgjinore e quajtur Noella është bërë modelja trans më e vogël në moshë që ka sfiluar në pasarelë në Javën e Modës në New York. Noella bëri daljen e saj në sfilatën për Mel Atkinson, i cili është stilisti i kompanisë "Trans Clothing".

“Ndihem mirë që tashmë po i frymëzoj fëmijët trans të jenë vetvetja”, tha 10-vjeçarja.

Prindërit e Noella-s thanë se janë jashtëzakonisht krenarë për vajzën e tyre, e cila po frymëzon të tjerët.

Prindërit e Noella-s mendojnë se ajo është shumë e vogël për të filluar tranzicionin mjekësor, por po e mbështesin atë në tranzicionin social dhe ndërkohë po eksplorojnë identitetin e saj. Nëna e 10-vjeçares tha se Noella ishte shumë e pakënaqur duke u perceptuar si djalë. Ajo tregon se Noelle nuk pranonte të vishte rroba djemsh dhe urrente çdo gjë mashkullore.

Në moshën 7-vjeçare, Noella filloi të modelonte në pasarela dhe ajo ndryshoi ligjërisht emrin e saj./CNA.al

 

10-vjeçarja bëhet modelja transgjinore më e vogël në

Lajmet e fundit nga