LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

U gjet i çorientuar dhe i paushqyer/ Shpëtohet ariu i murrmë 

17 Shtator 2023, 15:48, Kosova & Bota CNA

U gjet i çorientuar dhe i paushqyer/ Shpëtohet ariu i

Një ari i murrmë është shpëtuar pasi u gjet duke u penguar për ditë të tëra me një fuçi të madhe plastike të futur në kokë, raporton "The Mirror".

Mashkulli i uritur u gjet duke u përplasur mbi shkëmbinj, teksa dredhonte nga njëra anë në tjetrën. Borja Martínez vendas hasi ariun ndërsa po bënte një shëtitje në mëngjes më 13 shtator.

Ai njoftoi menjëherë Fondacionin e Ariut të Kaftë (FOP). Ariu u gjet pranë Anllares del Sil, në veriperëndim të Madridit, Spanjë.

Borja tha për mediat lokale: “Kafsha ishte e çorientuar”.

Veterinerët mbërritën në vendngjarje dhe i bënë një qetësues ariut, duke e vënë në gjumë për 12 minuta.

Ariu kishte qëndruar për disa ditë pa ngrënë dhe pa pirë ujë.

Ka afërsisht 370 arinj të murrmë brenda dhe përreth maleve Kantabriane të Spanjës./ CNA

 

Lajmet e fundit nga