LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Policia ukrainase regjistron 15 krime lufte ruse në rajonin Kherson

4 Tetor 2023, 13:20, Kosova & Bota CNA

Policia ukrainase regjistron 15 krime lufte ruse në rajonin Kherson

Policia ukrainase regjistroi 15 krime lufte ruse në lidhje me sulmet e djeshme në disa lokacione në rajonin e Khersonit, raporton The Guardian.

Një burrë 54-vjeçar u vra nga një sulm ajror rus që shkatërroi shtëpi në një lagje banimi të Antonivka. Shtatë banorë të tjerë të zonës, të moshave nga 27 deri në 77 vjeç janë plagosur. Forcat ruse hodhën granata sërish në mbrëmje duke plagosur një 61-vjeçar.

Sulmet ajrore ruse në Olhivka në distriktin Beryslav dhe Kozatske në rrethin Kakhovka dëmtuan një institucion arsimor. 

“Rusët bombarduan rrethe të ndryshme të Khersonit gjatë gjithë kohës, granatimet u intensifikuan gjatë natës”, tha policia ukrainase./ CNA

Lajmet e fundit nga