LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vrasja e 6 turqve në Greqi/ Arrestohen dy autorët e dyshuar të përfshirë në ngjarje

4 Tetor 2023, 12:26, Kosova & Bota CNA
Vrasja e 6 turqve në Greqi/ Arrestohen dy autorët e dyshuar të
Foto ilustruese

Autoritetet po vijojnë me hetimin për masakrën në Greqi, ku u vranë me amrë zjarri 6 shtetas turq.

Sipas mediave greke kjo ngjarje është drejt zbardhjes, ndërsa bëhet me dije se ka dy të arrestuar.

Si fillim një shtetas turk u arrestua në aeroportin Eleftherios Venizelos menjëherë pas sulmit dhe një tjetër person, gjithashtu me origjinë turke, u arrestua pak ditë më parë në Greqi.

Njoftimet zyrtare nga EL.AS do të bëhen mesditën e së mërkurës.

Kujtojmë se ngjarja tragjike ka ndodhur në 11 shtator dhe fillimisht u përfol për larje hesapesh mes bandave të trafikut të drogës.

Më shumë se 20 gëzhoja plumbash u gjetën në vendngjarje.

Disa javë më parë, 10 turq janë shoqëruar në Stamboll, të cilët dyshohet se ishin të përfshirë në  masakrën e 11 shtatorit.

Sipas mediave turke bëhet fjalë për anëtarët e bandës së Baris Boyun, të cilët po përgatisnin reprezalje për vrasjen e gjashtë personave në Artemisa.

Arrestimet u bënë gjatë bastisjeve të policisë në shtëpi në Stamboll dhe Izmir./ CNA

 

Lajmet e fundit nga