LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tensionet në veri të Kosovës/ The Guardian publikon intervistën me Gërvallën

3 Tetor 2023, 17:08, Kosova & Bota CNA

Tensionet në veri të Kosovës/ The Guardian publikon

The Guardian ka zhvilluar një intervistë me zëvendëskryeministren dhe ministren e Jashtme Donika Gërvalla -Schwarz. 

Gërvalla është shprehur se “Asgjë nuk mund të mbetet ashtu siç ka qenë”.

Ministrja e Jashtme e Kosovës u bëri thirrje perëndimorëve që të ndërmarrin veprime kundër Serbisë.

“Ajo që ndodhi të dielën, më 24 shtator 2023, ishte një akt i hapur agresioni i Serbisë ndaj Republikës së Kosovës”, ka thënë Gërvalla në një deklaratë për Guardian.

“Kjo është dëshmuar edhe në ditët e fundit me një mori dëshmish”, tha ajo, duke shtuar se

Ministrja akuzoi Serbinë se qëndron “pas sulmit terrorist” dhe tha se “nuk ka dy anë në këtë përshkallëzim që është kërcënim jo vetëm për Kosovën, por edhe për gjithë rajonin”.

“Qëllimi i këtij agresioni ishte pushtimi i veriut të Kosovës dhe imponimi i ndarjes, për të cilin qeveritarët e Serbisë kanë punuar vazhdimisht, haptas dhe në fshehtësi, me vite të tëra”, tha ajo.

“E shihni, derisa ne po angazhoheshim në Bruksel në atë që quhet një dialog normalizimi, Serbia po përgatitej për një pushtim të vendit tonë. Vetëm falë reagimit profesional dhe në kohë të policisë sonë, sulmi terrorist nuk ka pasur sukses. Duhet të shohim veprime të qarta nga BE-ja dhe perëndimi kundër Serbisë.”, është shprehur ajo./ CNA

Lajmet e fundit nga