LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ngjarja e 24 shtatorit/ Policia vazhdon hetimet në Banjskë

3 Tetor 2023, 13:04, Kosova & Bota CNA
Ngjarja e 24 shtatorit/ Policia vazhdon hetimet në Banjskë
Foto ilustruese

Policia e Kosovës është ende duke kryer hetime në zonën malore të Banjskës, ku më 24 shtator janë sulmuar pjesëtarë të këtij institucioni.

Si pasojë e sulmeve është vrarë rreshteri i Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku.

Gjatë përleshjeve me policinë janë vrarë edhe tre sulmues.

Zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës, Veton Elshani, ka thënë për "Radion Evropa e Lirë" se në operacionin e së martës, Policia, përfshirë njësitin special, është në kërkim të armëve.

Megjithatë, ai ka njoftuar se kontrollet e shtëpive në atë zonë nuk janë pjesë e operacionit.

“Sapo i kemi tërhequr njësitet speciale nga Banjska, do të thotë niveli i rrezikut ulet, por na duheshin më shumë njerëz. Nuk është e pazakontë. Po mundohemi ta çojmë aksionin deri në fund, por varet nëse do të gjendet diçka”, ka thënë Elshani për "Radion Evropa e Lirë".

Policia e Kosovës ka gjetur sasi të konsiderueshme të armatimit në këtë zonë edhe më 30 shtator.

Në mesin e pajisjeve të gjetura janë përmendur: raketahedhës (zolla), armë të gjata dhe pajisje të tjera ushtarake, si jelekë antiplumb.

Pas sulmit të 24 shtatorit, zyrtarët policorë kanë ekspozuar edhe granatahedhës, pushkë të shumta automatike, pushkë snajper, automjete ushtarake, eksplozivë, detonatorë, të cilat i kanë gjetur në operacionet e kërkimit në këtë fshat në veri të Kosovës.

Përgjegjësinë për sulmet në Banjskë e ka marrë Millan Radojçiç, ish-nënkryetar i Listës Serbe.

Vendndodhja e tij nuk dihet./ Rel

Lajmet e fundit nga