LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Haradinaj: Të ndëshkohet Serbia si sponsore e terrorizmit

3 Tetor 2023, 12:55, Kosova & Bota CNA

Haradinaj: Të ndëshkohet Serbia si sponsore e terrorizmit

Grupi Parlamentar i AAK-së, të martën ka organizuar tryezën e 6-të lidhur me situatën pas sulmeve terroriste në veri të vendit.

Kryetari i AAK-se Ramush Haradinaj, tha se janë tri momente: E para sulmi i 24 shtatorit është sulm terrorist dhe cilësohet terrorizëm. Haradinaj tha se Serbia është sponsore e terrorizimit dhe këta sponsorë duhet të dënohen. Sipas tij Bashkësia Ndërkombëtare duhet të ndëshkojë Serbinë për këtë mbështetje terroriste dhe se sipas tij për këtë sulm terrorist është i nevojshëm një hetim ndërkombëtar.

Haradinaj me tej ka thënë se Kosova nuk bën ta humbasë fokusimin nga obligimi i marrë, pra plani Franko-gjerman.

Ish-kryeministri Agmi Çeku gjatë takimit tha se ajo çka është evidente është se bëhet fjalë për terrorizëm dhe se Serbia ka qenë mbështetëse e këtij sulmi./ CNA

Lajmet e fundit nga