LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Haradinaj në Pentagon/ Ish-kryeministri i Kosovës zbardh detaje nga vizita në SHBA

4 Shkurt 2023, 09:37, Kosova & Bota CNA

Haradinaj në Pentagon/ Ish-kryeministri i Kosovës zbardh detaje nga

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj,  ka zhvilluar një vizitë në Pentagon në SHBA.

Ish-kryeministri i Kosovës njofton në rrjetin e tij social “Facebook” se është takuar me Andrew L. Winternitz, i cili është Drejtori Kryesor i Departamentit të Mbrojtjes për Europën dhe Politikat e NATO-s.

Haradinaj shkruan më tej se i kërkoi zyrtarit Winternitz që të jetë i vazhdueshëm angazhimi i SHBA-së në forcimin dhe avancimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës.

“Në takim shpreha falënderimet më të larta për djemtë dhe vajzat amerikane që shërbejnë në Kosovë. Kërkova nga z. Winternitz që angazhimi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në forcimin dhe avancimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës të jetë i vazhdueshëm. Duke i falënderuar për mbështetjen e parezervë e cila rezultoi me formimin e Ushtrisë së Kosovës, potencova edhe njëherë se synim i Kosovës është që sa më shpejt të jemi anëtar i NATO-s, në rresht me shtetet prijëse të lirisë dhe demokracisë në botë”, shkruan Haradinaj./CNA.al

Lajmet e fundit nga