LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Autoritetet serbe ndalojnë Milan Radoiçiç, kontrolle në banesë

3 Tetor 2023, 14:44, Kosova & Bota CNA
Autoritetet serbe ndalojnë Milan Radoiçiç, kontrolle në
Milan Radoiçiç

Policia serbe ka ndaluar ish-nënkryetarin e Listës Serbe, Milan Radoiçiç.

"Euronews Serbia" raporton se të martën janë kryer kontrolle në banesën dhe ambientet e tjera të Milan Radoiçiçit, të cilit i është caktuar masa e ndalimit deri në 48 orë nga policia.

Ai është dërguar në Prokurorinë e Lartë Publike në Beograd. 

Kujtojmë se Ministria e Punëve të Brendshme dy ditë më parë njoftoi se Milan Radoiçiç i është përgjigjur ftesës së autoriteteve shtetërore serbe dhe se është shoqëruar nga avokati i tij në polici për të dhënë deklaratë si shtetas për rrethanat e ngjarja tragjike në Banjskë. 

Radoiçiç njoftoi të premten përmes avokatit të tij se më 24 shtator ka qenë në fshatin Banjskë kur ka pasur një konflikt me policinë e Kosovës. 

Për pjesëmarjen në sulmin në Zveçan ai u shpreh se ka njoftuar askënd në Beograd për veprimet atje. 

“Vdekja e policit ndodhi aksidentalisht, pas së cilës filloi një përleshje e ashpër nga të dyja anët, në të cilën u vranë tre bashkëluftëtarët tanë heronj që dhanë jetën për lirinë dhe ruajtjen e Kosovës dhe Metohisë”, ka thënë Radoiçiç. 

Gjatë sulmit në 24 shtator në Zveçan u vranë 3 sulmues serbë dhe efektivi shqiptar, Afrim Bunjaku./CNA

 

Lajmet e fundit nga