LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çmimi Nobel në Kimi u jepet 2 amerikanëve dhe 1 shkencëtari rus

4 Tetor 2023, 12:10, Kosova & Bota CNA
Çmimi Nobel në Kimi u jepet 2 amerikanëve dhe 1
Foto ilustruese

Çmimi Nobel në Kimi u është dhënë shkencëtarëve Moungi Bawendi, Louis Brus dhe Alexi Ekimov për punën në pikat e vogla kuantike.

Bawendi dhe Brus janë amerikanë dhe Ekimov është rus. Çmimi i rëndësishëm u nda nga Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave dhe kap vlerën e 11 milionë korona suedeze (947,700 euro).

Ai shpërblen zbulimin dhe zhvillimin e pikave kuantike, nanogrimcave aq të vogla sa madhësia e tyre përcakton vetitë e tyre. 

Komponentët më të vegjël të nanoteknologjisë përhapin dritën nga televizorët dhe llambat LED, dhe gjithashtu mund të udhëzojnë kirurgët kur heqin indet e tumorit.

 

Lajmet e fundit nga