LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

BE do të shpallë bisedimet për anëtarësimin e Ukrainës në dhjetor

4 Tetor 2023, 12:08, Kosova & Bota CNA

BE do të shpallë bisedimet për anëtarësimin e

BE po përgatitet të hapë bisedimet me Ukrainën për anëtarësimin e saj, me një njoftim zyrtar që pritet që në dhjetor, raporton "Politico".

Ukraina aplikoi për anëtarësim në bllok më pak se një javë pasi Rusia pushtoi Ukrainën dhe liderët e BE-së pranuan Ukrainën si kandidate për t'u bashkuar me bllokun.

Në atë kohë, Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha se ishte një moment historik dhe një "ditë e mirë për Evropën".

Tani, burimet i kanë thënë "Politico"-s se udhëheqësit po përgatiten t'i japin Kievit dritën jeshile për të filluar bisedimet zyrtare për anëtarësimin në bllok.

BE-ja fillimisht do të nxjerrë një raport progresi dhe pas kësaj "shtytja politike që do të jetë shumë e madhe për shtetet anëtare individuale për t'i rezistuar", tha një burim.

"Supozimi i punës është me të vërtetë që deri në dhjetor, Këshilli Evropian do të vendosë për hapjen e negociatave," shtuan ata.

Kandidatët e BE-së duhet të përmbushin standardet për gjendjen e ekonomisë dhe sferës së tyre politike, duke përfshirë një përkushtim ndaj sundimit të ligjit dhe parimeve të tjera demokratike./ CNA

Lajmet e fundit nga