LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Situata e tensionuar në veri/ Reagon sërish KFOR-i: Sundimi i ligjit është ekskluzivitet i policisë së Kosovës

4 Tetor 2023, 12:24, Kosova & Bota CNA

Situata e tensionuar në veri/ Reagon sërish KFOR-i: Sundimi i ligjit

Misioni i KFOR-it në Kosovë në një përgjigje për gazetën "Express" ka theksuar se ka rritur aktivitetin e tij në veri të Kosovës dhe ndodhet në nivel të lartë gatishmërie. Në reagim theksohet se sundimi i ligjit është ekskluzivitet i policisë së Kosovës në këtë zonë. 

 “Mandati i KFOR-it në OKB është i qartë dhe nuk përfshin zbatimin e ligjit. Kjo mbetet një prerogativë ekskluzive e Policisë së Kosovës“, thuhet në reagim. 

KFOR bën thirrje që Kosova dhe Serbia të riangazhohen në dialogun e lehtësuar nga BE-ja meqë është e vetmja mënyrë për të arritur paqe dhe stabilitet të qëndrueshem për të gjitha komunitetet.

“Ne i bëjmë thirrje Beogradit dhe Prishtinës që të riangazhohen në dialogun e lehtësuar nga BE-ja, i cili është mënyra e vetme për të arritur paqen dhe stabilitetin e qëndrueshëm për të gjitha komunitetet. Të gjitha palët duhet gjithashtu të përmbahen nga retorika nxitëse, e cila është kundërproduktive dhe rrezikon përkeqësimin e mëtejshëm të tensioneve“, kanë thënë nga KFOR-i.Lajmet e fundit nga