LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gara me dema në Kolumbi/ Shembet tribuna, plagosen mbi 300 persona, 4 të tjerë humbin jetën

27 Qershor 2022, 09:34, Kosova & Bota CNA
Gara me dema në Kolumbi/ Shembet tribuna, plagosen mbi 300 persona, 4
Pamje nga vendngjarja

Një tribunë e fanatikëve të apasionuar pas përballjeve me dema në Kolumbinë qendrore u shemb ditën e djeshme.

Si pasojë e kësaj, kanë mbetur 4 persona të vrarë dhe mbi 300 të plagosur, ndërkohë që një dem ende vazhdon të endet nëpër skenë, ndërsa njerëzit ikin nga rrënojat.

Ngjarja tradicionale “corraleja” përfshinte anëtarët e publikut që hynin në ring për të angazhuar demat dhe ishte pjesë e festimeve të festivalit popullor San Pedro, raporton "BBC".

“Të vdekurit përfshijnë dy gra, një burrë dhe një fëmijë”, tha guvernatori i Tolima, Jose Ricardo Orozco.

Zyrtari shëndetësor i rajonit tha se spitalet kishin trajtuar 322 persona nga të cilët katër janë ende nën kujdes intensiv. Presidenti në largim, Ivan Duque, tha se do të niste një hetim për ngjarjen, ndërsa presidenti i zgjedhur Gustavo Petro u kërkoi zyrtarëve vendas të ndalonin evente të tilla./CNA.al

Lajmet e fundit nga