LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Një grusht shteti ka nisur në Rusi”, ish-kreu i CIA-s në Moskë tregon kush do e rrëzojë Putinin nga pushteti

25 Qershor 2022, 22:09, Kosova & Bota CNA
“Një grusht shteti ka nisur në Rusi”, ish-kreu i CIA-s
Presidenti Vladimir Putin

Një ish-zyrtar i lartë i CIA-s deklaroi se në Rusi kanë nisur lëvizjet në mënyrë sekrete për organizimin e një grushti shteti që do të rrëzojë nga pushteti Vladimir Putinin, për shkak të luftës që ka nisur në Ukrainë dhe kërcënimeve se ky konflikt mund të bëhet global.

Sipas ish-kreut të CIA-s në stacionin e Moskës, Daniel Hoffman, ky grusht shteti do të jetë i menjëhershëm dhe po organizohet nga persona pranë Putinit që do ta gjejnë atë të papërgatitur kur ai të marrë jetë.

Këta njerëz do të lëvizin në mënyrë sekrete dhe të menjëhershme përpara se Putini t’i zbulojë dhe t’i vrasë i pari. Gjithçka do të ndodhë papritmas dhe ai do të vdesë”, u shpreh Hoffman.


Shëndeti i Putinit ka ngritur spekulime se Rusia së shpejti mund të ketë një udhëheqës të ri dhe Hoffman parashikon se janë tre lojtarë kyç që duhen mbajtur nën vëzhgim si pasues të tij.

Në krye të listës për të marrë kontrollin e Moskës është Nikolai Patrushev, shefi i Këshillit të Sigurimit të Putinit.

Alexander Bortnikov, drejtori i agjencisë sekrete të inteligjencës ruse FSB, mendohet gjithashtu të jetë një “oficer” që dëshiron të drejtojë Kremlinin.

Megjithatë, ndoshta zëvendësuesi më i mundshëm do të ishte Ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu, një aleat i Putinit, i cili ka pasur një rol shumë të dukshëm në konfliktin e Rusisë në Ukrainë.

"Express" thotë se një tjetër ish-agjent i CIA-s, Ronald Marks, bie dakord se në Rusi mund të vendoset një udhëheqës i ri dhe shtoi se nëse Putini rrëzohet, Moska do të përfshihet nga kaosi për shkak të luftës për pushtet./CNA.al

Lajmet e fundit nga