LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Autoritetet bullgare: Anëtarësimi i RMV në BE nuk shtyhet nëse përmbush zotimet

25 Qershor 2022, 17:28, Kosova & Bota CNA
Autoritetet bullgare: Anëtarësimi i RMV në BE nuk shtyhet
Foto ilustruese

Rruga e Republikës së Maqedonisë së Veriut drejt anëtarësimit në BE varet nga veprimet e atij vendi dhe nuk do të shtyhet nëse kjo republikë i përmbush zotimet e veta për vlerat europiane dhe marrëdhëniet e mira fqinjësore.

Kështu njofton Ministria e Punëve të Jashtme bullgare.

“Jemi të gatshëm të vazhdojmë me nënshkrimin e Protokollit sipas nenit 12 të Traktatit të Miqësisë, Fqinjësisë së Mirë dhe Bashkëpunimit me Republikën e Maqedonisë së Veriut. Është koha që organet përgjegjëse në Republikën e Maqedonisë së Veriut të tregojnë jo me fjalë, por me veprime përkushtimin dhe dëshirën e tyre për të ardhmen europiane të vendit të tyre dhe të gjithë rajonit”, thuhet në qëndrimin e Ministrisë së Jashtme bullgare.

Deklarata e cilëson si historik vendimin e Asamblesë Kombëtare që Bullgaria të mbështesë dritën jeshile për pranimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në BE nën parametra të veçantë.

Bullgaria miratoi këtë të premte rezolutën në të cilën mbështet propozimin e presidentit francez, Emanuel Makron për zgjidhjen e ngërçit me Maqedoninë e Veriut.

Në seancën e Kuvendit, rezoluta u miratua me 170 pro, teksa 37 deputetë votuan kundër dhe 21 abstenuan, shkruan "Euronews Bulgaria"./CNA.al

Lajmet e fundit nga