LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vendimet e BE për Ballkanin Perëndimor/ Lajcak: Kjo gjeneron zhgënjim të thellë në rajon

24 Qershor 2022, 17:28, Kosova & Bota CNA
Vendimet e BE për Ballkanin Perëndimor/ Lajcak: Kjo gjeneron
Miroslav Lajcak

I dërguari i Posaçëm i Bashkimit Europian për dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit, ka reaguar në lidhje me faktin që nuk u mor një vendim për vendet e Ballkanit Perëndimor.

Me anë të një postimi në Twitter, Miroslav Lajcak tha se, vendimi i djeshëm për vendet e Europës lindore, referuar Ukrainës dhe Moldavisë, dhe fakti që një vendim i ngjashëm nuk u mor për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, gjeneron zhgënjim të thellë në rajon.

“Ne morëm një vendim gjeopolitik për Evropën Lindore, por nuk mund të kemi të njëjtin këndvështrim strategjik për Ballkanin Perëndimor. Kjo gjeneron zhgënjim të thellë në rajon. Jam krenar për udhëheqjen europiane në Lindje, por ne duhet ta rifitojmë atë për fqinjët tanë juglindorë”, ka shtuar Lajçak.

Ditën e djeshme, BE mbajti një Samit me vendet e Ballkanit Perëndimor. Në të nuk u mor asnjë vendim pozitiv as për çeljen e negociatave për Tiranën dhe Shkupin dhe as për liberalizimin e vizave për Kosovën./CNA.al

Vendimet e BE për Ballkanin Perëndimor/ Lajcak: Kjo gjeneron

Lajmet e fundit nga