LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ukraina merr statusin e vendit kandidat për në BE/ Von der Leyen: Vendim historik

23 Qershor 2022, 21:34, Kosova & Bota CNA
Ukraina merr statusin e vendit kandidat për në BE/ Von der Leyen:
Presidentja e Komisionit Europian

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, gjatë një konference për shtyp e ka quajtur një shenjë të mirë dhënien e statusit për anëtarësimin në BE për Ukrainën dhe Moldavinë.

Von der Leyen tha se ky është një vendim historik nga udhëheqësit e BE-së.

"Sot u mor një vendim historik nga udhëheqësit e BE-së" dhe "është një moment kënaqësie të madhe. Nuk mund të ketë shenjë më të mirë shprese për popullin ukrainas", deklaroi Ursula von der Leyen./ CNA.al

Lajmet e fundit nga