Ukraina dhe Moldavia marrin statusin e vendit kandidat/ Reagon presidenti i KiE

23 Qershor 2022, 20:40, Kosova & Bota CNA

Ukraina dhe Moldavia marrin statusin e vendit kandidat/ Reagon presidenti i KiE

Ukraina dhe Moldavia kanë marrë statusin e vendit kandidat për t’u anëtarësuar në BE.

Lajmin e ka bërë të ditur presidenti i KiE, Charles Michel, në një postim në "Twitter".

Një moment historik e cilëson Michel këtë zhvillim të radhës për rrugën e integrimit të Ukrainës në bllok.

“Marrëveshje. Këshilli i Europës sapo ka vendosur që të japë statusin e vendit kandidat në BE për Ukrainën dhe Moldavinë. Një moment historik. Sot shënohet një hap vendimtar në rrugën tuaj drejt BE-së. Urime @ZelenskyyUa dhe @sandumaiamd dhe popullit të Ukrainës dhe Moldavisë. E ardhmja jonë është së bashku”.

Lajmet e fundit nga