E fundit!

x

Ukraina merr statusin e vendit kandidat për në BE/ Reagon Zelenski: Moment historik

23 Qershor 2022, 21:03, Kosova & Bota CNA
Ukraina merr statusin e vendit kandidat për në BE/ Reagon Zelenski:
Volodimir Zelenski

Volodimir Zelenski ka reaguar pasi Ukraina mori sot formalisht statusin e vendit kandidat për t’u anëtarësuar në Bashkimin Europian.

Në një postim në "Twitter", lideri ukrainas falënderon liderët e BE-së që i dhanë sot Ukrainës statusin e vendit kandidat.

Ky hap për Zelenskin është historik dhe unik për marrëdhëniet Ukrainë-BE. Presidenti ukrainas falënderoi presidentin e Këshillit të Europës Charles Michel, dhe presidenten e Komisionit Europian Ursula von der Leyen, por edhe liderët e tjerë të BE-së për mbështetjen./E.T-CNA.al

Lajmet e fundit nga