LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Shpërthim në veri të Kosovës/ I vihet eksploziv transformatorit elektrik

24 Qershor 2022, 12:30, Kosova & Bota CNA

Shpërthim në veri të Kosovës/ I vihet eksploziv

Një granatë dore e tipit M52 është hedhur mbrëmjen e së enjtes, rreth orës 22:40 pranë objektit të elektro-distribucionit në veri të Mitrovicës.

Si pasojë e shpërthimit është dëmtuar një transformator dhe disa automjete, të cilat kanë qenë të parkuara afër këtij objekti.

Lajmi u konfirmua për Radion "Evropa e Lirë" nga drejtori rajonal i Policisë së Kosovës për Mitrovicën, Besim Hoti, i cili tha se përveç dëmeve materiale, nuk ka pasur të lënduar.

Prokuroria ka nisur hetimin dhe në pritje të ekspertizës përfundimtare mund të konfirmojmë se shpërthimi është shkaktuar nga një lëndë plasëse, ndërsa ka nisur puna për riparimin e transformatorit të dëmtuar”, deklaroi Hoti.

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e veriut, Branislav Radoviq, ka konfirmuar për Radion "Evropa e Lirë" se një njësi rajonale hetimore dhe mjekësia ligjore kanë dalë në vendin e ngjarjes 40 minuta pas mesnate.

Shpërthim në veri të Kosovës/ I vihet eksploziv

Ekipi hetimor është njoftuar menjëherë nga prokurori i shtetit për krime të rënda dhe në bazë të informacioneve të para nga dëshmitarët dhe punonjësit e elektro-distribucionit, të cilët e kanë raportuar rastin në polici, nuk ka të lënduar”, tha Radoviq.

Sipas njoftimit të policisë, disa vetura që ndodheshin në parkingun prapa objektit dhe murit rrethues i elektro-distribucionit janë dëmtuar, sikurse edhe kablloja e tensionit të lartë, i cili ka shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike.

Prokurori i shtetit urdhëroi vazhdimin e hetimeve të premten në mëngjes, ndërsa është hapur rast për tri vepra penale që ndërlidhen me incidentin: shkaktim të rrezikut të përgjithshëm, përdorimi i armëve apo mjeteve të rrezikshme, shkatërrimi apo dëmtimi i pronës dhe posedim i paautorizuar i armëve luftarake.

Ngjarja ndodhi dy ditë pasi Kosova dhe Serbia u pajtuan për zbatimin e marrëveshjes për energjinë të nënshkruar në 2013-ën, në Bruksel, por e cila nuk ishte zbatuar.

Pas dakordimit për zbatimin e marrëveshjes për energjinë, qytetarët në katër komunat në veri të Kosovës, të banuara me shumicë serbe, që nuk kanë paguar rrymën elektrike nga viti 1999, do të obligohen t'i paguajnë faturat.

Sipas këtij udhërrëfyesi, parashihet që Zyra e Rregullatorit për Energji e Kosovës(ZRRE), t’i lëshojë licencë për furnizim kompanisë nga veriu, Elektrosever, në përputhje me kornizën ligjore dhe rregullative të Kosovës.

Elektrosever është një kompani me pronësi serbe, e themeluar në Kosovë dhe sipas ligjeve të Kosovës./REL

Lajmet e fundit nga