LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Biden, thirrje G7-ës: Duhet të qëndrojmë të bashkuar

26 Qershor 2022, 18:19, Kosova & Bota CNA
Biden, thirrje G7-ës: Duhet të qëndrojmë të bashkuar
Presidenti Joe Biden

Presidenti Joe Biden vlerësoi aleancën globale që po përballet me Rusinë lidhur me luftën e saj në Ukrainë.

Zoti Biden, i cili po merr pjesë në takimin e Grupit të Shtatëshes që mbahet në Gjermani, bëri thirrje që koalicioni "të qëndrojë i bashkuar". Ai tha se Presidenti rus Vladimir Putin mendonte "se mund të na fuste në konflikt me njëri-tjetrin, duke dëmtuar vendosmërinë tonë".

Presidenti amerikan tha se koalicioni nuk është ndarë dhe nuk do ta bëjë një gjë të tillë.

Komentet zoti Biden i bëri gjatë një takimi me Kancelarin gjerman Olaf Sholc përpara se udhëheqësit e Grupit të Shtatëshes (G7), ekonomitë kryesore të botës, të nisnin takimin e tyre vjetor sot në Gjermani.

Presidenti Biden dhe homologët po takohen për të diskutuar mbi çështje të energjisë, përballjen me inflacionin, duke synuar të parandalojnë, që pasojat e luftës të dëmtojnë koalicionin global që punon për të ndëshkuar Moskën.

Presidenti Biden njoftoi gjithashtu se vendet e G7-ës do të ndalojnë importet e arit rus. Ari është një nga eksportet kryesore të Moskës. Me këtë masë udhëheqësit perëndimore shpresojnë ta izolojnë më tej ekonomikisht Rusinë, për shkak të agresionit të saj në Ukrainë./ VOA

Lajmet e fundit nga