LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Shpërdoruan detyrën”/ Denoncohen në SPAK përfaqësues të LSI-së

16 Qershor 2022, 12:28, Aktualitet CNA
“Shpërdoruan detyrën”/ Denoncohen në SPAK
Foto ilustruese

Të tjerë përfaqësues të LSI-së, janë denoncuar në SPAK, nga ish-deputeti Halit Valteri.

Mësohet se pas presidentit Ilir Meta dhe Monika Kryemadhit, Valteri ka denoncuar edhe Petrit Vasilin, Edmond Panaritin, Elona Guri, si edhe biznesmenë pranë tij,

Ai akuzon përfaqësuesit e LSI-së, se kanë shpërdoruar detyrën.

“Petrit Vasili dhe Edmond Panariti, dhe çifti Meta Kryemadhi, për skemën e lobimit, është Elona Guri, Muharrem Berisha biznesmen, kanë kryer veprën penale të shpërdorimit të detyrën dhe fshehje të të ardhurave. Të gjitha para janë përfituar nga korrupsioni. Burimi i të dhënave është nga mediat, të huaja dhe shqiptare, më pas është hulumtuar duke marrë deklarimet e  LSI nga 2021-2021 dhe të gjithë kontratat ka qenë përdorur edhe firma që rezultojnë me humbje dhe bëjnë transferta të dyshimta drejt LSI.

Bëhet fjalë për periudhën 2016, 2017, 2018 ku Meta dhe ministrat e tij kanë shkuar në SHBA. Biznesmen dhurojnë para, është pronar i godinës ku LSI jep me qira, ndërkohë që ka dhënë pafund para për LSI”, tha Valeri. Ai ka paralajmëruar edhe denoncime të tjera, kësaj here jo vetëm nga LSI. Do ketë të tjerë dhe nga PD e PS”, është shprehur Valteri. 

 

Lajmet e fundit nga