LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lidhjet me McGonigal/ Të rinjtë e FRPD-së i shkojnë Ramës në Surrel, protestë para banesës

6 Shkurt 2023, 16:26, Aktualitet CNA
Lidhjet me McGonigal/ Të rinjtë e FRPD-së i shkojnë
Foto nga protesta

Një protestë është duke u mbajtur pasditen e sotme pranë banesës së kryeministrit Edi Rama në Surrel.

Protesta është organizuar nga të rinjtë e e FRPD-së, të cilët kërkojnë largimin e kreut të qeverisë, pas zbardhjes së skandalit me ish-zyrtarin e FBI-së, Charles McGonigal.

“Faktet dolën, jep dorëheqjen”, thuhet në një nga pankartat e protestuesve.

Raportohet se në vendngjarje kanë shkuar edhe forca policie,  ndërkohë që protestuesit kanë akuzuar kryeministrin se ka vjedhur qytetarët dhe po tenton asgjësimin e opozitës.

Njëri prej të rinjve tha se:

“Jemi këtu për t’i kthyer vizitën kryeministrit Edi Rama. Ai ka futur duart në xhepat e qytetarëve dhe ka hyrë brenda shtëpive tona.

Ka tentuar të asgjësojë të gjithë zërat kundër tij për të mbajtur pushtetin e një autokrati. ne jemi këtu dhe këtu do qëndrojmë çdo ditë. Një pikënisje dhe një thirrje për qytetarët që të na bashkohen më 11 shkurt. Ne jemi këtu, qytetarët shqiptarë janë këtu.

Do jemi në mbështetje të çdo kauze qytetare. Ne mendojmë se Rama nuk meriton më të jetë në postin e kryeministrit. Ai ka tentuar asgjësimin e opozitës shqiptare. Ne nuk e duam më kryeministër”./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga