LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sulmi kibernetik/ Karamuço: AKSHI duhet ringritur nga fillimi, nuk kishte anti-virus

26 Shtator 2022, 13:42, Aktualitet CNA
Sulmi kibernetik/ Karamuço: AKSHI duhet ringritur nga fillimi, nuk kishte
Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço, ka bërë një deklaratë të fortë, teksa ka folur sërish për sulmet kibernetike në vendin tonë.

Karamuço tha në studion e ABC Live se AKSHI duhet ringritur nga fillimi, sepse theksoi se nuk dihet sa kanë depërtuar hakerat në këto 14 muaj.

Përsa i përket raportit të FBI, eksperti tha se ata e përshkruajnë si një fletërrufe shumë të madhe ndaj AKSHI-t atë që ka ndodhur brenda sistemeve shqiptare

Sipas tij, “nëse raporti lexohet me kujdes del se ky sistem nuk ka pasur antivirus, dhe arkitektit të e-Albania i duhet grisur diploma, duke e centralizuar sistemin, atëherë dëmi ishte më i madh dhe lehtësisht i aksesueshëm. Për fat të mirë nuk u integruan të dhënat bankare.

Më tej, profesori i kriminologjisë theksoi se “janë vjedhur shumë sekrete shtetërore, për personat e dyshuar, apo informacione të tjera të jashtëzakonshme, shumë sensitive që dëmtojnë sigurinë tonë kombëtare.”/ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga