LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

I dha Ballshin/ Miku sekret i Ramës u dënua me 660 milionë dollarë nga SHBA

3 Mars 2024, 19:24, Aktualitet CNA
I dha Ballshin/ Miku sekret i Ramës u dënua me 660 milionë
Edi Rama, foto ilustruese

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur pasditen e sotme për dënimin e pronarit e kompanisë Gunvor, rusin Timoçenko, nga SHBA me 660 milionë dollarë,  për të cilin thotë se është miku sekret i kryeministrit Edi Rama.

Sipas Berishës, i është dhënë rafineria e Ballshit dhe ortaku i tij ruan paratë e kryeministrit Edi Rama dhe Erion Veliajt.

Dje një mik sekret i ngushtë i Edi Ramës, pronari i Gunvorin, rusi Timçenko me të cilin Rama fshehtas dhe zyrtarisht është takuar së paku 4 herë, me mikun e Putinit. Erdhi dhe i dha Ballshin.

Del tani se ortaku i tij ruan paratë e Edi Ramës dhe Erion Veliajt të inceneratorëve. SHBA e dënuan atë me 660 mln dollarë gjoba sepse kishte korruptuar zyrtarë në Ekuador.  Po Edi Rama sa ka marrë nga Gunvor, çfarë marrëveshjes sekrete ka bërë me të.  Presim ne ta hetojë njeri? Jo. Duhet ta rrëzojmë me çdo kusht, duhet t’i japim duart. Mosbindja civile është rruga e vetme”, tha Berisha./ CNA

 

Lajmet e fundit nga