LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çështja në hetim/ SPAK urdhëron mediat: Mos publikoni dosjen “Dumani”

16 Qershor 2022, 12:44, Aktualitet CNA
Çështja në hetim/ SPAK urdhëron mediat: Mos publikoni
Foto ilustruese

Prokuroria e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit i është drejtuar me një urdhër mediave, të mos nxjerrin asgjë më, në lidhje me këtë aksion dhe hetimet që po zhvillohen.

Urdhëri është firmosur nga të tre hetuesit e çështjes, të cilët gjithashtu kërkojnë që të ruhet sekreti, pasi çështjet e përmendura janë të gjitha nën hetim. E ekspozimi i të dhënave mund të shkaktojë dështimin e aksioneve dhe hetimeve të SPAK për të zbardhur të vërtetën.

Prokurorët e SPAK kanë ndërmarr vendimin në fjalë duke kërcënuar mediat dhe gazetarët se nëse publikojnë të dhënat, do të dënohen me 5 vite burg sipas parashikimeve të nenit 195/a i Kodit Penal.

Urdhri i plotë:

Ne, Doloreza Musabelliu, Behar Dibra dhe Altin Dumani, prokurorë në Prokurorinë e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, pasi u njohëm me akteve të procedimit penal, nr.75 të vitit 2022. Deklarimiet e këtyre shtetasve (Henrik Hoxhaj dhe Nuredin Dumani) kanë vlerë provuese dhe janë shumë të rëndësishme për hetimin. Duke vlerësuar rëndësinë e këtyre deklarimeve si dhe nevojën që këto deklarime të mbuluohen nga sekreti del e domosdosjme që të urdhërohet ruajtja e sekretit të tyre deri në përfundim të hetimeve paraprake. Gjithashtu sekretit duhet që t'i nënshtrohe4t edhe marrëveshja e bashkëpunimit e lidhur nëpërmjet SPAK dhe të penduarve të drejtësisë, Henreik Hoxhaj dhe Nuredin Dumani.

Urdhërojmë: Ruajtjen e sekretit të deklarimeve të dhëna nga Henrik Hoxhaj dhe Nuredin Dumani. Ndalimin e publikimit qoftë edhe të pjesshëm të procesverbalit të deklarimeve, në cilësinë e personave ndaj të cilëve do të zhvillohen hetime apo edhe në cilsinë e bashkëpunëtorit të drejtësisë. Moszbatimin e këtij urdhëri sjell përgjegjësi penale sipas parashikimeve./CNA.al

Çështja në hetim/ SPAK urdhëron mediat: Mos publikoni

Çështja në hetim/ SPAK urdhëron mediat: Mos publikoni

Lajmet e fundit nga