"Deputetë skutha, këta janë turpi"/ Thirrjet e banorëve në protestë: O policë mos i lini të hyjnë brenda

27 Janar 2022, 09:30, Aktualitet CNA
"Deputetë skutha, këta janë turpi"/ Thirrjet e

Protesta e banorëve të lagjes 5 Maji dhe të Laprakës vijon para Kuvendit, ndërkohë që në parlament po mbahet seanca e radhës plenare.

Banorët po protestojnë për transparencë dhe kërkojnë të dinë se çfarë do të ndodhë me ta dhe ku do të strehohen, pasi nuk kanë marrë asnjë informacion nga shteti.

Policia ka ndërhyrë për të ndaluar hyrjen e tyre, por banorët iu kanë bërë thirrje policisë të mos i pengojnë.

?Ne jemi të stresuar, kemi humbur njerëzit e afër, kemi shpenzuar miliona për tu mjekuar pa asnjë qindarkë nga shteti dhe sot po detyrohemi të lëmë shtëpitë tona dhe të dalim mes rrugës. Asnjë, as bashkia dhe asnjë institucion i këtij shteti nuk ka folur me banorët e lagjes sonë?, ka thënë një prej banorëve.

?Janë 430 banesa tek ?5 Maji? që priten të shemben. 30 janë shembur dhe priten të shemben edhe 400. Këta nuk flasin se i ndajnë lekët bashkë.

Ata deputetë që po kalojnë atje si skutha pa kthyer kokën pas, janë turpi. I bëjnë ligjet veç për vete për të marrë paratë. Për njerëzit e thjeshtë nuk pyesin. Këta njerëz nuk duhet të lejojë Policia të hyjë në parlament, jo neve.

Kjo kapele polici kushton 300 euro, që e kanë këta në kurriz. Policë, edhe juve ju bëjmë nder, se këta që marrin vendime po na dëmtojnë ne sot.

Nuk dua që fëmijët e mi nesër të thotë më shiti babai, më la në baltë, që këta pisa që janë aty t?i vënë gishtin kokës. Se shpërndajnë paratë tek ndërtesa aty sipër, me kile i shpërndajnë. Bllokojeni rrugën mos i lini të hyjnë brenda këta. O shoku deputet!!!?, është shprehur një gazetar që i është bashkuar protestës./ CNA.al

Lajmet e fundit nga