‘Karshillëk Europës për Turqinë’/ Berisha: Rama u bë ‘synet’ në 2013, po cënon interesin kombëtar

17 Janar 2022, 20:39, Aktualitet CNA
‘Karshillëk Europës për Turqinë’/ Berisha: Rama

Lideri historik Sali Berisha, ka komentuar vizitën e sotme të presidentit turk, Erdogan në vendin tonë.

I ftuar në ?Quovadis? Berisha u pyet dhe për raportet me Turqinë, sipas tij nëse kanë ndryshuar nga koha e qeverisjës së PD.

Berisha tha se Rama po i bën karshillëk Europës me deklaratat e tij dhe se ka gjetur streh Turqinë.

?Nëse ju referohesh sot, fjalëve të Edi Ramës, unë e kam deklaru, në 2013 ai u bë ?synet? sepse bëri një takim me cabinet të ardhshëm pa u kriju kabineti.

Është në kundërshtim të hapur me interesin jetike të kombit shqiptarë.

Vlerësimet absurd, vetëm sa nuk tha sot se BE nuk do egzistonte pa Turqinë. Kemi të bëjmë me një njeri që refuzon të plotësojë standartet, kriteret demokratike, të cilat janë të domosdoshme për në BE. Gjen streh si zone influence ndër Turqi dhe tani i bën karshillëk Europës. Ky është një gabim i interesit kombëtar?, tha Berisha./E.T-CNA.al

Lajmet e fundit nga