LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Rrufë, temperaturë 1-2 ditë dhe…”/ Skënder Brataj zbulon simptomat e variantit Omicron

1 Dhjetor 2021, 20:56, Lifestyle CNA
“Rrufë, temperaturë 1-2 ditë dhe…”/

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka folur rreth variantit Omicron që ka shqetësuar të gjithë botën.

Ai tha se simptomat tipike të këtij varianti janë rrufa, sekrecionet, dhimbjet e fytit dhe temperatura për 1-2 ditë.

?Është shtamë e Sars Cov 2. 30 mutacione i ka pësuar vetë Omicroni. Sars Cov 2 ka rreth 30 mijë baza në gjenomën e vet. Po të bësh llogari të statistikave, mutacionet janë të parëndësishme nga ajo që flasim. Nuk është mutacioni problemi dhe nuk është e thënë që sic nodhi me viruset e viteve ?60 që interpretoheshin gjithmonë si rrufë. 

Omicroni ka tipike rrufën, sekrecionet, dhimbja e fytit dhe temperaturë 1-2 ditë dhe periudhë rikuperimi më të ulët se më parë. Sa u izolua shtami, u kapën me vonesë por ishin përhapur shumë. Viurset dhe shtamat e reja janë më transmetuese dhe më pak vdekjeprurëse, ndaj në vendet e tjera merren masa menjëherë.”/CNA.al

 

Lajmet e fundit nga